8 minerálů


8 minerálů

Minerály jsou anorganické látky, které se přirozeně vyskytují v horninách a v zemi a mají svůj charakteristický vzhled a chemické složení. Tři hlavní funkce minerálů jsou jako složky kostry, jako rozpustné soli, které pomáhají kontrolovat složení tělesných tekutin, a jako nezbytní pomocníci při působení mnoha enzymů a dalších bílkovin. Existuje mnoho různých typů minerálů, například vápník, hořčík, draslík, selen, zinek a pikolinát chromu.

Vápník

Vápník je hlavním minerálem nezbytným pro zdravé a silné kosti a zuby. Zajišťuje také správnou funkci svalů a nervů a dokonce pomáhá srážlivosti krve. Je velmi důležitý pro rostoucí děti. Zdrojem vápníku je mléko, sýry, vejce, mléčné výrobky, ovoce, zelená zelenina, mandle, mořské řasy (např. kelp, wakame a hijiki), ořechy, fazole a luštěniny, chléb a ryby. Nedostatek vápníku může ovlivnit tvorbu kostí a zubů, zatímco jeho nadbytek může vést ke vzniku ledvinových kamenů.

Hořčík

Hořčík je důležitý minerál, který pomáhá tělu udržovat svaly, nervy a kosti. Uplatňuje se také při srdečním rytmu, energetickém metabolismu a syntéze bílkovin. Hlavními zdroji hořčíku jsou špenát, ořechy, semena, celozrnné výrobky, voda, ovoce a zelenina.

Nedostatek hořčíku může způsobovat citlivost na hluk, nervozitu, podrážděnost, duševní deprese, zmatenost, záškuby, třes, obavy, nespavost, svalovou slabost a křeče v prstech na nohou, chodidlech, nohách nebo prstech.

Draslík

Draslík je minerál, který slouží jako elektrolyt a podílí se na rovnováze tekutin v těle. Je důležitý pro řízení činnosti srdce, svalů, nervového systému a téměř každé buňky v těle. Reguluje rovnováhu vody a acidobazickou rovnováhu v krvi a tkáních. Naše tělo obsahuje více než dvakrát více draslíku než sodíku (obvykle devět uncí oproti čtyřem uncím). Hlavními zdroji draslíku jsou banány a pomerančový džus. Mezi další zdroje patří chléb, obiloviny a další obilné výrobky. Nedostatek draslíku může způsobit, že vaše svaly nebudou správně pracovat a budete se cítit slabí. Nadbytek draslíku může způsobit nepravidelný srdeční tep.

Selen

Selen je esenciální minerál, který funguje převážně ve formě bílkovin, tzv. seleno-proteinů, které fungují jako enzymy a pomáhají předcházet poškození buněk v těle oxidanty v prostředí nebo těmi, které vznikají při běžném metabolismu. Zdrojem selenu jsou mořské plody, některé druhy masa (např. ledviny a játra) a některé obiloviny a semena. Nedostatek selenu způsobuje „keshanskou“ nemoc, smrtelnou formu kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu). Zatímco jeho nadbytek může způsobit vratnou plešatost a lámavost nehtů, dodává dechu česnekový zápach a způsobuje střevní potíže, slabost a zpomalené duševní funkce.

Zinek

Zinek je esenciální minerální látka, která se podílí na výrobě bílkovin a na dělení buněk. Je také součástí inzulínu a podílí se na čichu. Zdrojem zinku jsou vejce, obiloviny, maso, játra, mořské plody a ořechy. Nedostatek zinku může způsobit malý vzrůst, chudokrevnost, zvýšenou pigmentaci kůže, zvětšení jater a sleziny (hepatosplenomegalii), poruchu funkce pohlavních žláz, zhoršené hojení ran a poruchu imunity. Nadbytek zinku může způsobit podráždění zažívacího traktu (žaludeční nevolnost) a způsobit nedostatek mědi.

Pikolinát chromitý

Pikolinát chromitý je esenciální minerál, který hraje důležitou roli při zpracování sacharidů a tuků. Spolupracuje také s inzulínem (hormonem, který se produkuje ve slinivce břišní) a pomáhá buňkám přijímat glukózu a uvolňovat energii; díky tomu je krevní cukr k dispozici buňkám jako naše základní palivo. Zdrojem chromu je maso, celozrnné výrobky, ovoce, zelenina, tuky a rostlinné oleje.

Nedostatek chromu může způsobovat úzkost, únavu, intoleranci glukózy (zejména u lidí s cukrovkou), nedostatečný metabolismus aminokyselin a zvýšené riziko arteriosklerózy.