Jak je důležité míti dveře


Jak je důležité míti dveře

O architektuře budeme mluvit, jako by se skládala z barevných skvrn nebo dokonce z plastických kompozic, které se vzájemně dobře doplňují a dokonale se kombinují se všemi ostatními faktory v dokonalém architektonickém prostředí.

Když přemýšlíme o prostoru jako o celku, musíme brát v úvahu vše. Když říkáme všechno, máme na mysli jak materiály, které byly použity na stavbu, tak ty, které byly použity na její dokončení a doplnění dekorativními prvky, a zejména tu část, která se týkala architektonických detailů, jimiž se zabýváme a na něž se můžeme spolehnout. Architektonické detaily mohou být již přítomny, nebo je můžeme vytvořit rozbitím některých částí konstrukce nebo vytvořením nových tvarů a některých rozměrů prostředí. Tentokrát zaměříme pozornost na dveře – jako na prvek, který může prostor fyzicky i opticky uzavřít, ale který může být stále prvkem dekorativní představivosti spolu se všemi ostatními prvky, které budují prostředí dané místnosti. Dveře tak mají jak fyzikální funkci zavírání, tak funkci příslušnosti k celku, chromatickému celku nebo celku danému designem, který bude připomínat nábytek, okna, látky.

Pokud je dominantní barvou v místnosti zelená, barva, která se vyskytuje i na jejích stěnách, natřeme dveře také zelenou barvou, aniž bychom chtěli vytvořit nežádoucí kontrast se stěnami. Tímto způsobem dveře skryjeme do stěn a necháme je s nimi splynout.
Pokud však chceme, aby dveře byly jedinečným výrazným prvkem, najdeme buď v jejich designu, nebo v jejich barvě prvky, které se v místnosti již nacházejí.

A nakonec mohou být dveře samy o sobě prvkem jedinečné představivosti v rámci místnosti. A pak přemýšlíme, jak to uděláme, aby dveře působily, jako by byly plastickou kompozicí. Použijeme jiné než obvyklé konstrukční materiály. Například můžeme postavit dveře z cihel z průhledného plastu, který lze natřít, nebo můžeme postavit dveře ze železa s keramickými prvky na něm nebo z malovaného skla, nebo je můžeme jednoduše vyrobit z vláken, to vše záleží na naší fantazii a způsobu, jakým jsme otevřeni novým nápadům.